Paryski salon ze sztukaterią
https://pl.pinterest.com/

Styl francuski w najbardziej zaktualizowanej formie łączy dwa skrajnie różne światy – elegancki, wysublimowany, z lekkim, współczesnym i niezobowiązującym. Efektem zestawienia tych dwóch ekstremów jest wnętrze nieoczywiste, awangardowe, ale wciąż wysmakowane.

Subiektywnym okiem

Naprawdę lubię wnętrza w stylu francuskim, ale tylko w nowoczesnym wydaniu. Chyba ze względu na ich nietypowe stylistyczne zestawienia. Przypominają mi tym samym „charakterologicznie” wnętrza w stylu eklektycznym, które tak bardzo sobie upodobałam. Istnieje między nimi jednak kluczowa różnica. O ile w eklektyzmie panuje zupełna swoboda w doborze bazowej estetyki, o tyle w paryskim wnętrzu fundament zawsze jest ten sam.

Jakie są znaki rozpoznawcze stylu francuskiego?

Dekoracje styl francuski
Z pewnością duża, otwarta przestrzeń, sztukaterie i dość monochromatyczna paleta barw.

Wysokie sufity oraz duży i otwarty układ pomieszczeń to architektoniczna spuścizna po ubiegłych stuleciach. Listwy dekoracyjne, zdobione drzwi i okna z XVII, XVIII i XIX wieku plus wcześniej wspomniane rozplanowanie wnętrz nadaje mieszkaniom charakteru i elegancji. To wszystko okraszone bielą, szarościami i złamanymi beżami to właśnie fundament stylu znad Sekwany. Kolor występuje tu raczej w roli niewielkiej plamy na szarym płótnie.

Styl francuski w mieszkaniu

Trampki do garnituru

A teraz czas na to drugie, bardziej świeże i szalone oblicze francuskiego stylu. To właśnie tutaj wkracza zabawa estetykami z różnych okresów i miejsc na mapie, czyli eklektyzm pod kontrolą. Na pierwszy plan tego niezwykle wysublimowanego  tła, mogą wysuwać się modernistyczne meble zestawione z antykami, elementami vintage oraz sztuką. Nie ma tu jednak narzuconych proporcji czy estetyk, które muszą lub absolutnie nie mogą wystąpić. W związku z tym dobór mebli oraz materiałów jest zróżnicowany i zależy wyłącznie od wizji twórcy. Ważne jest jedno, wnętrze powinno zaskakiwać, ale ze smakiem.

Meble na styl francuski
Francuski styl mieszkania
Francuski styl wnętrz z kominkiem
Elegancki francuski vintyge salon
Złoto biała lampa
Modernistyczno francuski salon

Wszechobecny artyzm i rękodzieło

Francuski styl w sztuce
Francja z Paryżem na czele, to prekursorzy nowych trendów oraz kolebka sztuki. Nic więc dziwnego, że to właśnie sztuka odgrywa tak istotną rolę w mieszkaniach w stylu francuskim. Podłogi i ściany prócz licznych elementów dekoracyjnych prezentują dzieła współczesnych oraz historycznych malarzy i rzeźbiarzy. Nie brakuje tu również dzieł literackich, które prócz oczywistej funkcji pełnią również inne role. Bywa, że służą jako siedzisko,  schodek czy podpórka pod lampę.  Niezwykle często niedbale rzucone na stolik czy szezlong stanowią po prostu element dekoracyjny
Książki przy oknie
Obrazy i rzeźby w salonie
Styl francuski wnętrza
Sztuka w paryskim apartamencie

 Tyle nawiązań do innych estetyk

Pomimo bardzo nowoczesnych mebli i materiałów oraz monochromatycznej palety barw, francuski salon nie może zostać zaklasyfikowany jako modernistyczny. Wynika to z faktu, że każdy element wyposażenia wnętrz znajduje się w otoczeniu niezwykle dekoracyjnych listew i  gzymsów. Sztukaterie czy stolarka okienna i drzwiowa skutecznie przywołują na myśl zamierzchłe czasy, które opiewały w luksus i fikuśne formy. Nie można również jednoznacznie stwierdzić, że salon francuski, to salon eklektyczny i na odwrót. O ile w stylu eklektycznym można pozwolić sobie na pełną dowolność w doborze bazowych nurtów, o tyle francuski styl wnętrz wymaga odpowiedniego tła i zachowania poczucia miejskiego szyku.

W tym zestawieniu nie może zabraknąć francuskich kuchni

Styl francuski meble
Meble kuchenne styl francuski
Nowoczesna francuska kuchnia
Jadalnia
Francuski kran i zlew
Francuska kuchnia modernistyczna
Styl francuski w mieszkaniu
Elegancki okap
Wyspa kuchenna

Nonszalancki elegant

Styl francuski to luz i elegancja w jednym. To nietypowe połączenie sztukaterii, subtelnej kolorystyki i stylizowanych mebli z nowoczesnymi formami daje naprawdę niesamowity efekt. Nurt ten wymaga jednak dużego zmysłu aranżacyjnego, który pozwala w niezwykle subtelny sposób połączyć dwa odległe światy, bez przekraczania granicy kiczu czy niedopasowania.


Kasia Szyc

Właścicielka Perler Design i autorka bloga

Blogerka wnętrzarska
3 Comments
  1. Przepiękna jest ta biało złota lampa w kształcie rogala na 4 zdjęciu. Ktoś wie gdzie mogłabym taką dostać?

    1. Magda, w końcu udało mi się trafić na tę lampę! To oświetlenie projektu Isamu Noguchi, marka Vitra, a model to akari bb3-33s. Właśnie tworzę wpis na temat apartamentu, w którym można ją znaleźć.

  2. Cześć Magda! Po Twoim wpisie szukałam jej na różne zapytania, ale jak krew w piach. Udało mi się jedynie znaleźć opis tego mieszkania ze zdjęcia w vogue. Wymienili tam chyba nazwę i projektanta każdego mebla czy lampy, ale akurat nie tej… jak uda mi się kiedyś dobrać do tej informacji, na pewno ją zamieszczę.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *