
Jak udekorować komodę? Aranżacje komody w różnych stylistykach

Jaki kierunek obrać?
Proporcje, detal, kolor, tekstura, kształt, rozmiar – tak wiele zmiennych, jak się wśród nich odnaleźć?
Wiecie, jak to jest, w dekoracji wnętrz nie ma jednego słusznego stylu, a tym samym nie ma patentu na jedyną słuszną kompozycję. Jest jednak kilka uniwersalnych rad, które pozwolą Wam stworzyć ciekawą i przyjemną dla oka aranżację.
Baza
Podczas doboru dekoracji, warto wyjść nie tylko od stylistyki wnętrza, ale i samej komody. Jeżeli jest ciężka, rzeźbiona lub ma bogatą, malowaną ornamentykę, dodatki powinny odsunąć się na drugi plan. Tak wyrazisty mebel już sam w sobie stanowi mocny dekoracyjny akcent, warto więc zdecydować się wtedy na niewielką liczbę przedmiotów lub ich ujednolicony kolor.




Tło
Obraz, kilka grafik lub lustro oparte o ścianę, zawsze robi za ciekawy drugi plan. Pozwala na zbudowanie warstw i często poprawia proporcje aranżacji. Tego elementu absolutnie nie musisz stawiać w centralnej części komody. Wręcz przeciwnie — aby kompozycja była ciekawsza, ustaw ramę po jednej ze stron, a na przeciwległym końcu postaw dość wysoki przedmiot, np. wazon, który „dociąży” wizualnie blat.












Tekstury
Podobnie jak monotonna kolorystyka, tak i jednorodna faktura sprawia, że kompozycja może wydawać się nudna. Bez obaw łącz połyskliwe szkło z matową ceramiką, szorstkim drewnem i niejednoznaczną strukturą liści – taka różnorodność niemal zawsze zdaje egzamin.










Poziomy i warstwy
Nie bez znaczenia jest także zróżnicowana wysokość przedmiotów. Kiedy niemal wszystkie ozdoby stoją na tym samym lub podobnym poziomie, kompozycja staje się płaska i pozbawiona dynamizmu. Zadbaj o to, aby stojące obok siebie elementy miały różne rozmiary – zarówno wzdłuż, jak i wszerz. Pamiętaj również o tym, aby część dekoracji stała bliżej, część dalej od ściany.










Kształty
Tutaj również ważna jest różnorodność. Ustawiaj koło siebie przedmioty kanciaste, owalne i te o nieregularnych kształtach, aby kompozycja była ciekawsza dla oka.






Kolorystyka
Jeżeli zależy Ci na współczesnym, świeżym wyglądzie, pobaw się zgaszonymi szarościami, czernią i różnymi odcieniami bieli, beżów i brązów. Pamiętaj, że oko lubi kontrasty, dlatego jeżeli na tle białej ściany postawisz lampę z ciemnym kloszem, grafitowy dzban i biało-czarną grafikę, całość na pewno zwróci uwagę odbiorcy.











Sztuka i ceramika
To dla mnie bardzo ważny punkt programu. Rzeźba czy wcześniej wspomniany obraz nie tylko pięknie wyglądają, ale pozostawiają także miejsce na analizę i refleksję. Z wyglądem komody, trochę jak z człowiekiem. Fajnie, żeby nasz rozmówca prócz ładnej buźki, miał też coś do powiedzenia. Poza tym, wytwory ludzkich rąk, podobnie jak książki, zdradzają trochę naszą osobowość, a gdzie jak nie w domu możemy dać jej ujście?




Złota trójka
Jeżeli nie wiesz, po jakie elementy dekoracyjne sięgnąć, zdecyduj się na 3 „lubiące się” detale: książki, rośliny i oświetlenie. Książki stanowią osobisty akcent, który dociąża i urozmaica kompozycję. Rośliny ożywiają, a oświetlenie wprowadza do całości przytulność i klimat. Ponadto dzięki takiemu zestawieniu uzyskasz różne tekstury, kolory i rozmiary, o których wspominałam wcześniej.




Maksimum 2 z 4
Zauważyłam pewną prawidłowość, dotyczącą wyraźnej zależności pomiędzy wysokością, kształtem, kolorem i teksturą dekoracji. Aby przedmioty stojące w swoim otoczeniu dawały ciekawy wizualnie obrazek warto, aby różniły się od siebie minimum dwoma z tych czterech elementów. Jeżeli stawiamy koło siebie kilka ceramicznych wazonów w tej samej kolorystyce, to aby kompozycja była przyjemna dla oka, te elementy powinny różnić się między sobą rozmiarem i kształtem. Jeżeli na komodzie ląduje kilka książek w podobnej kolorystyce, to dobrze byłoby, aby różniły się między sobą wysokością i teksturą okładek.





Dekoracja komody w salonie – 3 różne style
A na deser mam coś dla fanów stylu skandynawskiego, francuskiego i vintage. Jak udekorować komodę w tych trzech nurtach?
Dekoracja komody w stylu skandynawskim
Postaw na bardzo proste formy, wygaszoną kolorystykę i niewielką liczbę dodatków. Do kompozycji włącz np. książki w monochromatycznych okładkach, świece w słoikach, minimalistyczną, ręcznie robioną ceramikę i współczesne grafiki. W takiej aranżacji świetnie sprawdzi się również jedna z oświetleniowych ikon designu postawiona na blacie lub zawieszona na ścianie, tuż nad komodą. W skandynawskiej aranżacji często występuje również roślinny akcent. Możesz zdecydować się na zielone pnącza w glinianej doniczce, liście eukaliptusa w aptecznej karafce lub gałązki z pąkami w szklanym, prostym w formie wazonie.








Dekoracja komody w stylu francuskim
Jeżeli tak jak ja jesteś fanem/ką uwspółcześnionej wersji tego nurtu, postaw na sztukę, książki, oświetleniowe ikony designu i przedmioty odnalezione na pchlim targu. Styl paryski we wnętrzach charakteryzuje się eklektycznymi połączeniami, wśród których elegancja i klasyka zderza się z miejskim luzem. Aby stworzyć na komodzie francuski klimat, nie bój się łączyć starego z nowym i szykownego z prostym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym samym otoczeniu znalazł się obraz w ciężkiej złotej ramie i współczesna grafika w stylu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Pięknie prezentować się będzie również wiekowa lampka ze szklanym abażurem postawiona tuż obok minimalistycznych, ręcznie robionych wazonów. Nie bez znaczenia dla takiej aranżacji będą również rozmaite rzeźby – zarówno te pochodzące z galerii sztuki, jak i z targu staroci. Kropką nad i będą przedmioty użytkowe w klimacie vintage oraz książki o architekturze i designie.










Dekoracja komody w stylu vintage
Najlepszym sposobem na wprowadzenie do wnętrza klimatu retro, jest oczywiście postawienie na mebel pochodzący z lat 50/60/70-tych. Zadbaj o to, aby na jego blacie pojawiła się np. stara maszyna do pisania, gramofon lub wiekowy radioodbiornik. Komoda plus jeden wyrazisty element w takiej stylistyce nadadzą ton całej kompozycji, ale aranżacja wymaga jeszcze wzmocnienia. Dla osiągnięcia vintygowego klimatu na blacie ustaw również lampę sprzed dekad oraz kilka grafik i zdjęć nawiązujących do tej stylistyki. Jeżeli z kolei zależy Ci na współczesnej aranżacji, ale z elementami vintage, zdecyduj się na dwa wyraziste detale sprzed kilkudziesięciu lat, np. wcześniej wspomniany odtwarzacz winyli i starą fotografię. Zestaw je z prostą, minimalistyczną ceramiką, współczesną sztuką i industrialnym oświetleniem np. projektu Serge Mouille.




Zmiany, zmiany
Tak się dziś napisałam na temat tych dekoracji, że w ramach przerwy, znów przemieściłam kilka elementów na blacie. Nieszczęsna komódka, nie może zaznać przeze mnie spokoju.
ania
ciekawy wpis
Gonia
Super porady! Sama już coś PRZESTAWIŁAm w holu
Perler Design
cieszę się!
MAGDA
RzADKO DOCZYTUJE TAKIE DŁUGIE ARTYKUŁY DO KOŃCA, ALE TU ZROBIŁAM TO Z PRZYJEMNOŚCIĄ. IDĘ DZIAŁAĆ Z KOMODĄ:)
Perler Design
Magdo, bardzo dziękuję za ciepłe słowa! Dobrego dnia 🙂
Katarzyna M.
Po tym wpisie mam kilka pomysłów na aranżacje. Myślę np. o sztucznej gałęzi do wazonu bo w sezonie zimowym jest z tym problem, tylko boję się sztuczności. Może Pani polecić coś co wygląda naturalnie?
Perler Design
Cześć Kasiu! Też jestem fanką gałązek w wazonie, i o ile faktycznie latem nie ma z tym problemu, o tyle jesienią czy zimą bywa różnie (ale ja po wizycie w lesie znoszę gałązki sosnowe). Co do sztucznych gałęzi – jestem za oliwnymi z etsy – wielu producentów sprzedaje naprawdę przyjemne dla oka okazy. Wiem też, że Arvin Olano co jakiś czas poleca konkretne, sztuczne gałęzie, dlatego warto poprzeglądać sobie jego filmiki na YT 🙂
Nat
spróbuję porad z tego artykułu i zobaczymy jak wyjdzie ale brzmi rozsadanie
Perler Design
Cześć Nat! trzymam kciuki 🙂
Ewe
Lubię styl Atheny Calderone ale polecane przez nią produkty są nie na polską kieszeń. Mogłaby Pani Polecić coś w jej klimacie, ale z polskiego rynku?
Perler Design
Cześć Ewe 🙂 też uwielbiam styl tej kobiety, zdecydowanie jest prekursorką. Co do produktów w “jej” klimacie, oczywiście polecam meble i dodatki dostępne na Perler Design, które tworzone są przez polskich artystów 😉 Podobnie jak oferowane przez nią wyposażenie wnętrz, są niepowtarzalne, o organicznych kształtach 😉
Ciepło pozdrawiam