Ściana to czy nie ściana?

Mieszkasz w kawalerce lub na niewielkim metrażu, a marzysz o odrębnej sypialni, salonie, kuchni i biurze? Wiem jak to jest żyć na 30 metrach kwadratowych i mieć wrażenie, że rzeczy z każdym dniem coraz bardziej wchodzą na głowę. Mieć poczucie, że nie ma się gdzie zaszyć, schować przed innymi domownikami, albo rzucić sterty ubrań podczas niespodziewanej wizyty gości. Nie mogę obiecać rozciągnięcia metrażu Twojego M., ale może uda się oszukać zmysły i wygospodarować niezależne, dające prywatność strefy? Już od dawna planowałam stworzyć wpis o przeszkleniach i ogromnych taflach tego nieorganicznego materiału. Przede wszystkim dlatego, że uwielbiam duże, przestronne wnętrza z dużą ilością światła. Szklane ściany działowe czy okna od podłogi do sufitu z pewnością wpływają na takie poczucie. Znając jednak polskie realia, skupiłam się na rozwiązaniach, które pozwalają optycznie powiększyć niewielką przestrzeń i jednocześnie wyznaczyć w jej obrębie niezależne strefy. W tym wpisie nie znajdziecie więc apartamentowców w stylu bauhaus, a niewielkie mieszkania, które mimo swoich rozmiarów robią wrażenie otwartych i przestronnych. A to wszystko dzięki wykorzystaniu szkła. W tym wpisie zgromadziłam różne rozwiązania z użyciem tego materiału. Zarówno takie, które nie dominują we wnętrzu, ale pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczeń jak i takie, które definiują przestrzeń i są jej kluczowym elementem. Zestawiłam także różne formy przeszkleń ( tych gładkich jak i wydzielonych za pomocą szprosów czy skrzydeł), w zależności od budżetu oraz upodobań wizualnych.

Gładka ściana ze szkła

Pierwsze wnętrze to „prowizoryczna” sypialnia wydzielona z salonu. Zarówno szklana tafla jak i transparentna zasłona dają poczucie prywatności, ale nie obciążają i nie zamykają przestrzeni. Ze względu na lekkość oraz przezroczystość obu materiałów, salon wydaje się zdecydowanie większy niż w sytuacji zabudowania go ścianą działową. Szklane skrzydło pozwala jednocześnie na nasłonecznienie pomieszczenia oraz nadaje mieszkaniu charakteru i wyjątkowości. Takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzu, w którym jego układ lub rozmieszczenie okien, nie pozwala na standardowe wydzielenie dwóch niezależnych, naturalnie doświetlonych pokoi.

Optyczne powiększenie niewielkiego mieszkania

Podobne rozwiązanie zastosowano również w sztokholmskim, 34  apartamencie. Na tak niewielkiej przestrzeni, właścicielom udało się wygospodarować sypialnię, salon, jadalnię oraz półotwartą kuchnię. Pomimo swoich niewielkich gabarytów, to skandynawskie wnętrze bez wątpienia daje poczucie przestronności. Przeszklona sypialnia stanowi nie tylko prywatną strefę właścicieli, ale jest również kontrapunktem dla całego mieszkania. Jest bowiem formą trójwymiarowego obrazu, który podziwiać można z praktycznie każdego miejsca w apartamencie. Okazuje się więc, że przezroczysta ściana może mieć nie tylko charakter czysto praktyczny i funkcjonalny, ale także estetyczny, definiujący całą przestrzeń.

Sypialnia wydzielona z salonu za pomocą gładkiej tafli szkła
Małe mieszkanie wydzielone za pomocą szklanej tafli
Przeszklony mały apartament w Sztokholmie

Inne oszklone przestrzenie

Poniższe przykłady wnętrz, również spełniają takie założenia, jak: niewielki metraż, wydzielenie niezależnych stref za pomocą szklanych, gładkich tafli przy jednoczesnym poczuciu przestrzeni.

Sypialnia oddzielona szklanymi drzwiami od salonu
Biuro wydzielone szybą od salonu

Szprosy w roli głównej

W kolejnym mieszkaniu również wydzielono z jednej przestrzeni dwie niezależne strefy – sypialnianą oraz dzienną/biurową. Tutaj kształt i układ pomieszczenia narzucał szklane rozwiązanie. Nie będę szczególnie odkrywcza, ale w innym wypadku podział pokoju wiązałby się ze stworzeniem odciętej od światła nyży. Podobnie jak w przypadku pierwszego mieszkania, przeszklenie oraz transparentna zasłona pozwoliły na doświetlenie i wydzielenie stref. Tutaj, w odróżnieniu do wcześniejszych propozycji, zastosowano podział szklanych pól za pomocą listew dzielących, tzw. szprosów. Dzięki kontrastującej kolorystyce oraz geometrycznym kształtom szczeblin, dekoracyjność oraz wydzielenie dwóch pomieszczeń stało się jeszcze bardziej wyraźne.

Wciąż szczeblin mi mało

Inne mieszkania, w których zastosowano szyby podzielone szprosami, znajdziecie poniżej:
Szklana sypialnia wydzielona od biura
Sypialnia za szybą ze szprosami
Salon oddzielony od sypialni za pomocą szklanych drzwi
Salon z sypialnią odzielony szklaną ścianą
Wydzielone strefy w pomieszczeniu
Sypialnia wydzielona za pomocą szklanych drzwi ze szprosami
Szklana ściana ze szczeblinami
Sypialnia ze szklaną ścianą działową

Gładkie tafle szkła już były. Szczebliny również pojawiły się w powyższych propozycjach. Czas na jeszcze bardziej nietuzinkowe rozwiązania.

Ruchome, szklane ściany

A co w sytuacji, gdy chcemy aby przestrzeń raz była wyraźnie wydzielona na dwie strefy, a innym stanowiła jednolitą całość bez podziałów? Tutaj rozwiązaniem mogą być harmonijkowe, przeszklone drzwi. Gdy są zasłonięte, tworzą dwa pomieszczenia, ale wciąż świetnie doświetlone. Gdy z kolei je złożymy, tworzymy niczym niezakłóconą, otwartą przestrzeń.

Modułowe rozwiązanie

Podobny efekt osiągniemy dzięki przeszklonym ścianom modułowym, które można w niezwykle prosty sposób składać i otwierać, manipulując otwartością obu pomieszczeń.

Modułowa szklana ściana
Rozsuwane, metalowe i oszklone drzwi

Ciekawym pomysłem mogą być również przesuwne, przeszklone drzwi.

Przesuwne białe oszklone drzwi
Zardzewiałe oszklone przesuwne drzwi

Nietypowa sypialnia z przeszkleniami

Na koniec dzisiejszych inspiracji pozostawiłam najbardziej nietuzinkowe rozwiązanie. Wydzielenie z kuchni sypialni, która usytuowana została na podwyższeniu. Taki projekt zagwarantował poczucie prywatności i przytulności oraz pozwolił na stworzenie dodatkowych miejsc do przechowywania. Czy taki układ mnie przekonuje? Nie mam pewności, ale stwierdzam, że jego nietypowość i praktyczność jest warta rozważenia.
Oszklona sypialnia na na antresoli przy kuchni

Cena szklanej ściany działowej

Z inspiracji, czas przejść do konkretów. Wielokrotnie pytaliście mnie od czego zależy cena takiego rozwiązania. Postanowiłam rozwiać wszelkie wątpliwości i zdradzić Wam, jakie czynniki ją różnicują. Jak w przypadku każdej usługi czy produktu, nie można jednoznacznie oszacować ceny bez ówczesnego zapoznania się z istotnymi informacjami. Szklane ściany działowe nie należą do wyjątków. Aby oszacować koszt takiego projektu, należy najpierw odpowiedzieć na kilka poniższych pytań:

 • Czy zależy Ci na gładkiej tafli szkła (ściany całoszklane) czy szkle w ramach (profilach)
 • Z jakiego materiału mają być wykonane profile i listwy dzielące skrzydła
 • Na jakim kolorze profili i listew Ci zależy
 • Czy prócz nieruchomej części zależy Ci na mobilnych elementach np. przesuwnych drzwiach
 • Jaki rodzaj i grubość szkła ma pojawić się w tym projekcie
 • Jak duży projekt chcesz zrealizować – powierzchnia ściany w metrach kwadratowych
 • Czy zależy Ci na wcześniejszych pomiarach oraz projekcie graficznym
 • Czy w tę usługę ma być wliczony również montaż
 • Jaka jest odległość miejsca realizacji od placówki firmy ( w tym przypadku od Wrocławia)
Szklana ściana z czarnymi profilami z aluminium
Szklane ścianki działowe cena

Rodzaj surowca

Ostateczny koszt ścianki działowej zależny jest więc od wielu zmiennych. Aby dobrze go oszacować,  w pierwszej kolejności warto skoncentrować się na metalu, z jakiego mają być wykonane szprosy. Tutaj mamy dwie możliwości – profile stalowe lub aluminiowe. Stal jest bardziej wytrzymałym w stosunku do aluminium materiałem.  Stalowe profile są również cięższe od aluminiowego odpowiednika, co z kolei wpływa na ich udźwig. To właśnie dlatego rekomendujemy ten materiał podczas większości realizacji. Aluminiowe profile sprawdzają się natomiast wszędzie tam, gdzie mamy duży kontakt z wilgocią, więc przede wszystkim w łazienkach. To właśnie dlatego w szklanych drzwiach czy ściankach prysznicowych typu walk in zalecamy aluminiowe profile.  Pamiętaj, że w trakcie ustaleń można także dobrać odpowiedni rodzaj ram, który nakreśli charakter wnętrza, np. w stylu industrialnym. Inna, bardziej elegancka lub fikuśna wersja profili powinna być omówiona przed wyceną.

Kolor profili

Tutaj pojawia się kolejne zagadnienie, dotyczące kolorystyki szczeblin. Jeżeli zdecydujesz się na naturalny kolor metalu lub proszkowe lakierowanie profili na jeden z kolorów palety RAL, zazwyczaj nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Jeżeli z kolei będzie Ci zależało na innej technice malowania lub innej palecie kolorów, podniesie to ostateczny koszt realizacji.

Industrialna ściana działowa z czarnej stali

Mobilność szklanych ścian działowych

Kolejnym elementem, jaki należy uwzględnić podczas wyceny przeszklenia, jest jego budowa oraz mobilność. Na ostateczny koszt ścianki wpłynie fakt, czy w projekcie mają znaleźć się drzwi lub okna wewnętrzne. Cenę zmieni także system otworów/wietrzników w skrzydłach, które możemy podzielić na przesuwne, uchylne oraz rozwierane. Cena ścianki działowej przesuwnej będzie więc najprawdopodobniej nieznacznie wyższa od ceny jej nieruchomego odpowiednika.

Właściwości szkła

Na ostateczny koszt szklanej ścianki działowej wpłynie również rodzaj oraz grubość szkła. Można zdecydować się na standardowe rozwiązanie (bezpieczne szkło) wliczone w koszta projektu lub wybrać hartowane szkło artystyczne, kolorowe, o większej izolacji termicznej lub akustycznej.

Salon z elegancką szklaną ścianą działową

Skala zlecenia

Istotny jest również sam rozmiar projektu. W przypadku większych realizacji, cena szklanej ściany działowej za 1 m^2 będzie niższa, niż w przypadku małych zleceń.

Uśredniony koszt

Metr kwadratowy takiej szklanej ściany działowej ze stalowymi profilami (szprosami), zaczyna się od około 1 200 zł netto w górę. W przypadku niewielkich projektów cena bliższa jest natomiast 1 500 zł / 1 m^2 . Tak jak wspominałam jednak wcześniej, na ostateczny koszt wpływa wykorzystany materiał, rozkład szprosów, ich kolorystyka, grubość i rodzaj szkła, a także rozmiar przedsięwzięcia. Warto pamiętać, że zazwyczaj do tej ceny należy doliczyć dodatkowo transport oraz montaż szklanej ścianki działowej. W obrębie Wrocławia oraz Dolnego Śląska cena ta będzie niższa niż w przypadku innych województw, ze względu na naszą lokalizację.

Sypialnia oddzielona od korytarza szklaną ścianką działową
Ścianki działowe szklane cennik
Jeżeli zależy Ci na poznaniu dokładnej ceny Twojego projektu, napisz do mnie przybliżając mi swoje wymagania, a przygotuję dla Ciebie taką wycenę. W tym celu możesz skorzystać z formularza kontaktowego na podstronie kontaktu lub napisać bezpośrednio na maila perler.design@gmail.com
54 Comments
 1. Witam,
  właśnie zastanawiam się nad remontem biura i chciałbym umieścić w nim szklane ściany działowe. Czy może Pani mi w tym pomóc?

  1. Wiki,
   odpowiedź poszła na Twojego maila. 🙂

 2. Świetnie rozwiązanie, również chciałbym je u siebie zastosować. Byłbym wdzięczny za informację gdzie zdobyć takie cuda (chodzi dokladnie o szklana ścianę że szprosami). Pozdrawiam!

  1. Cześć Kris, poproszę o maila w tej sprawie. Znajdziesz go w kontakcie 🙂

  1. Cześć Michał, napisz do mnie proszę na maila z zakładki kontakt. 🙂

 3. Witam! Chcialbym kupic szklane sciany i drzwi do mojego nowego mieszkania w szwecji. Do kogo w polsce moge sie zwrocic o to?

  pozdrawiam,
  Alexander

  1. Witam serdecznie,
   odpowiedź wysłałam drogą mailową.
   Pozdrawiam,
   Kasia

 4. Witam jaki koszt mniej wiecej takiej sciany dzialowej chce przedzielić pokój który ma 18 m2

  1. Julito, odpowiedź poszła na Twojego maila 🙂

 5. Witam, rowniez jestem zainteresowana takim rozwiazaniem w swoim mieszkaniu. Chodzi o przedzielenie pokoju o metrazu 24m2. Powieszchnia sciany wynosilaby ok15 m2. Bede wdzieczna za informacje zwrotna. Pozdrawiam

  1. Dagmaro, odpowiedź poszła na Twojego maila 🙂

 6. Wow niesamowity efekt wizualny, to idealne rozwiązanie do mojej sypialni.. gdzie tego szukać? Jaki jest przykładowy koszt?

  1. Karolino, też bardzo podoba mi się to rozwiązanie! Odpowiedź jest już na podanym przez Ciebie mailu 🙂

 7. Dzien dobry
  Bylabym zainteresowania zainstalowaniem sciany dzialowej (typu czarne szczebliny). Chcialabym wybic czesc sciany i polaczyc dwa pokoje (sypialnie z duzym pokojem dziennym). Wielkosc wybicia to ok.4 m kwadratowe. Jaki jest przykladowy koszt takiej sciany za metr kwadratowy? I czy rowniez mozliwy jest montaz? Dziekuje.

  1. Magda, mail poszedł na Twoją skrzynkę 😉

 8. Dzien dobry, ukazane przez Panstwo rozwiazanie jest na prawde wyjatkowe i rowniez zastanawiam sie nad zastosowaniem takiej scianki w przyszlym mieszkaniu. Bylbym bardzo wdzieczny za rekomendacje producenta tego typu scian (jak na zdjeciu z czarna rama). Czy znaja Panstwo orientacyjny koszt takiej scianki (ok. 2.8m x 5.3 m)?

  Pozdrawiam serdecznie,

  A.

  1. Adamie, mail już do Ciebie poleciał 😉

 9. Tak jak prawie wszyscy komentujący proszę o info gdzie można takie ściany zamówić i ile to kosztuje. Dziękuję

  1. Karolino, odpowiedź na Twoim mailu.

 10. Witam,ile by kosztowała ścianka szklana ze szprosami długość 3,49, wysokość 2,72? Z drzwiami

  1. Angeliko, mail na skrzynce. Pozdrawiam!

 11. Witam. Szukam takiej ścianki ze szprosami. 3×3 „okienka” o wymiarach 150cm na 150 cm.

  1. Patryku, do Ciebie również powędrował już email.

 12. Gdzie można znaleźć takie ścanki ze szprosami i ile to kosztuje? Z góry dzięki za odpowiedź

  1. Matyldo, odpowiedź na Twoje pytanie już powinno być na Twojej skrzynce. 🙂

 13. Czy ja również mogłabym dostać podpowiedź na maila? Gdzie, co i za ile 🙂

  1. Cześć! Mail jest już na Twojej skrzynce 🙂

 14. Witam, jaka byłaby cena ściany działowej ze szprosami , szerokość 306 cm , wysokość 265 cm ?

  1. Hej Weronika, mail do Ciebie też już wysłany 😉

 15. Świetne rozwiązanie! Tez proszę o informacje o orientacyjnym koszcie takiego przeszklenia. Pozdrawiam!

 16. Dzień dobry, czy moglabym prosić o koszt ścianki ze szprosami i ewentualnie skladanymi drzwiami (szer. 3m na wys. 2,5m)? Z góry dziękuję 🙂

  1. Hej Magda, mail już do Ciebie poszedł 🙂

 17. Dzień dobry, czy mogłabym prosić o informację z jakiego materiału zdobione są ścianki (szkło hartowane itp) i prosić o wycenę ścianki że szprosami o wymiarach 1m x 2.4m. zależy nam na lekkim materiale czy ew szklo można zamienić na inny lżejszy materiał?

  1. Mail z odpowiedzią jest już w drodze.

 18. Wspaniały pomysł ! Super inspiracja, już wiem co zrobić aby synek miał swój pokój (stara sypialnia), a ja z żoną nadal łóżko małżeńskie 🙂 (w salonie) bardzo proszę o podpowiedź gdzie można zamówić gładką ścianę ze szkła oraz jaki jest przybliżony koszt m2. Serdecznie pozdrawiam

  1. Cieszę się Aleksandrze, że Cię zainspirował! Mail z odpowiedzią już jest na Twojej skrzynce 😉

 19. Witam, jestem zainteresowana taką ścianą działową ze szkła. Mogłabym prosić o przykładowe ceny i gdzie coś takiego można zamówić ?

  1. Cześć Kamila, mail już do Ciebie poleciał.

  1. Cześć Klaudio! U mnie, oczywiście 🙂 Za chwilkę powędruje do Ciebie prywatny mail.

 20. Ja również podpytam o ceny 🙂
  Będziemy aranżować dość duże poddasze i chcemy podzielić je na kilk stref i oddzielić właśnie takimi ściankami 🙂

  1. Aniu, mail już do Ciebie powędrował. 🙂

 21. Chciałbym oddzielić taka ścianą sypialnie. Poprosze o oferte. Pozdrawiam. Jarek

  1. Odpowiedź powędrowała już na maila.

 22. Czy można taką ściankę zrobić z lustrami zamiast ze szkłem? Chciałabym wydzielić garderobę i nie koniecznie chciałabym żeby widoczne było jak jest w środku.
  Pozdrawiam serdecznie.

  1. Cześć Marleno,
   pewnie, że tak! Jeżeli interesuje Cię takie rozwiązanie, napisz do mnie maila w tej sprawie 🙂

 23. Dobry wieczór,
  Proszę o przybliżony kosztorys: chciałabym oddzielić kuchnię od salonu- jestem zainteresowana drzwiami harmonijkowymi szerokość ok. 260 a wysokość 210. czarne stalowe łamane ( najlepiej 4 skrzydła a w każdym po 4 szyby)
  Dziękuję

  1. Dobry wieczór,
   mail z odpowiedzią powędrował już na Pani skrzynkę pocztową.

 24. Witam, jestem zainteresowana taką ścianą działową ze szkła. Mogłabym prosić o przykładowe ceny i gdzie coś takiego można zamówić

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *