Wyszukiwarka

  /  Inspirujące wnętrza   /  Paryskie mieszkanie z meblami vintage, rzemiosłem i sztuką
Paryskie mieszkanie Emmanuell Simon

Paryskie mieszkanie z meblami vintage, rzemiosłem i sztuką

Jakiś czas temu „zabrałam” Was do francuskiego mieszkania z łukami zaprojektowanego przez Emmanuellę Simon i… dziś sytuacja się powtarza. Ponownie trafiamy na paryskie ulice i po raz kolejny zaglądamy do wnętrz zaaranżowanych przez tę francusko-izraelską designerkę. Co tu dużo mówić – mam słabość do przestrzeni i mebli wykreowanych przez tę kobietę, dlatego dzisiejszy apartament po prostu musiał znaleźć się na blogu.

Nie przedłużając – porywam Was do jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Paryża, czyli do Saint-Germain.

Źródło zdjęcia: https://www.aparisguide.com/stgermain/

Haussmanowski apartament w historycznej dzielnicy Paryża

To paryskie mieszkanie liczy sobie 85 m2 i jest tak zwanym pied-à-terre, czyli miejscem wypadowym dla jego właścicieli. Pomimo że inwestorzy korzystają z niego wyłącznie od czasu do czasu, zależało im na stworzeniu przestrzeni „pełnowymiarowej” – wypełnionej sztuką i designerskimi meblami. Emmanuella Simon dostała jednak wolną rękę w ich wyborze, co ogromnie mnie cieszy, bo bardzo cenię jej poczucie estetyki.

W tej przestrzeni nie trzeba było robić nadmiernych rewolucji – na stanie był już oryginalny parkiet w jodełkę, dekoracyjne listwy sufitowe oraz odrestaurowane okna w stylu francuskim. Brakowało jednak ciepła i unikalnego wyposażenia wnętrz.

Sypialnia w stylu paryskim
Papierowo-rattanowa lampa Ingo Maurera

Ponieważ projektantka słynie z kolorystycznej powściągliwości, w związku z czym na próżno szukać tu intensywnych barw. Żeby jednak urozmaicić subtelną paletę brązów, beżów i bieli, a przy tym stworzyć intrygującą przestrzeń, Emmanuella sięgnęła po niezliczone ilości tekstur oraz abstrakcyjnych form. Różne odcienie drewna zestawiła z wełną, kamieniem lawowym, rattanem, żelazem i ceramiką.

W jej wyborach naprawdę czuć miłość do rzemiosła i sztuki, bo na każdym kroku czają się tu artystyczne, ręcznie stworzone unikaty z różnych okresów. Obok eksponatów z połowy wieku stoją meble z lat 70. XX wieku, a nieopodal nich goszczą współczesne perełki designu (m.in. projekty samej Emmanuelli).

Salon w stylu paryskim

Stonowana kolorystyka wnętrza sprawia, że ​​eklektyczna kolekcja designu i dzieł sztuki zajmuje tu centralne miejsce. W sercu salonu znalazł się jeden z najpiękniejszych okrągłych stolików kawowych, jakie w życiu widziałam – RAKU-YAKI autorstwa Emmanuelle Simon. Wokół tego eksponatu wykonanego z kamienia lawowego i raku (japońskiej ceramiki), zgromadziły się 3 kompletnie różniące się między sobą siedziska. Po lewej pojawiło się rattanowe krzesło 568 z 1954 autorstwa holenderskiego projektanta Dirka Van Sliedregt, a po prawej zagościł drewniany, rustykalny taboret na trzech nogach. Największe wrażenie robi jednak zaokrąglona sofa autorstwa Pierre’a Augustina Rose’a, która wyłożona została tapicerką z moheru.

Paryskie mieszkanie Emmanuell Simon
Kanapa półokrągła designerska moher
Paryski salon z półokrągłą kanapą Pierre’a Augustina

Gdzieś w tle widać również sosnowy kredens z połowy XX w. autorstwa szwedzkiego projektanta Gorana Malmvalla oraz parę kinkietów z papieru ryżowego i rattanu z lat 70. – zaprojektowanych przez Ingo Maurera. W oczy rzuca się także monochromatyczny obraz Damiena de Medeiros, kamionkowe rzeźby francuskiego ceramika Michela Lanosa oraz architektoniczne lampy Frédérica Bourdiec.

Sosnowa komoda z lat 50. XX wieku
Paryski salon z okrągłym stolikiem kawowym
Lampa architektoniczna w kształcie budynku
Rzeźba dekoracja na komodę

Paryska jadalnia

W sąsiadującym z salonem pokoju ulokowano asymetryczny, czarny stół z litego drewna. Ten mebel robiony był na zamówienie, a za jego projektem stoi oczywiście sama Simon. Do wyoblonych „kantów” stołu nawiązują zaokrąglone krzesła CM 196 pokryte aksamitną tapicerką. Te eksponaty z lat 50. XX wieku to oczywiście dzieła Pierre’a Paulina (o którego siedziskach wspominałam już w artykule Designerskie fotele do salonu – moje top 10). Tuż nad tym zestawem zawisł absolutny majstersztyk duńskiego designu lat 50. – lampa sufitowa projektu Poula Henningsena (kto zaznajomiony jest z apartamentem Atheny Calderone, pewnie natychmiast rozpoznał to oświetlenie).

Paryska jadalnia z czarnym stołem
Jadalnia w stylu paryskim

„Szyty na miarę” był nie tylko stół, ale i regał, który jest mieszanką wyjątkowo nietypowych materiałów. Żelazne ramy zestawione zostały z ciemnym drewnem oraz z frontami z ceramiki Raku (nawiązując tym samym do stolika kawowego w salonie).

Regał z metalu, drewna i ceramiki

To nie koniec wyjątkowych, artystycznych eksponatów. Na regale widnieją ceramiczne wazony autorstwa Quentina Maraisa, a na ścianie zawisła szkliwiona rzeźba Pierra Digana z lat 70. oraz dwa obrazki malowane dłonią Jacquesa Neslé.

Regał w jadalni czarno biały
Francuska jadalnia z czarnym stołem
Dekoracje ścienne w jadalni
Rzeźba ceramiczna ścienna

Sypialnia w paryskim apartamencie

To, co niewątpliwie ściąga wzrok w tej sypialni, to wezgłowie łóżka wykonane z rattanu i dębowych listewek – absolutne cudeńko! Ten element zaprojektowany przez Emmanuellę świetnie koresponduje z wiekową, papierowo-rattanową lampą sufitową autorstwa Ingo Maurera oraz ręcznie robionym dywanem z konopi i bambusowego jedwabiu (firmy Codimat).

Sypialnia w stylu paryskim
Rattanowo-drewniane wezgłowie łóżka

Projektu Simon są także ścienne lampki nocne wykonane ręcznie z mosiądzu i Raku, pod którymi znajdują się podświetlane, ceramiczne stoliki nocne wykonane przez Guya Bareffa.

Mosiężna ceramiczna lampka nocna ścienna
Ceramiczny stolik nocny podświetlany

Na przeciwległej ścianie pojawia się z kolei abstrakcyjny obraz autorstwa Hermentaire, który wprowadza odrobinę koloru do tego wnętrza.

Rattanowe wezgłowie łóżka
Papierowo-rattanowa lampa sufitowa w sypialni

To nie koniec pomieszczeń w tym paryskim apartamencie

W tym pied-à-terre – obok sypialni, salonu i jadalni znajduje się również łazienka, druga sypialnia, kuchnia oraz piwniczka z winami.

Meble w gościnnej sypialni to:

Lampa sufitowa Jo Hammerborga, ok. 1970 r.

Stolik pomocniczy z rattanu i żelaza, Raoul Guys , 1950.

Białe ceramiczne lampy stołowe, Marcello Cuneo , 1970.

Krzesło rzeźbione z drewna oliwnego, Tony Bain, 1955.

Minimalistyczna sypialnia dla dzieci
Dekoracje w sypialni
Sypialnia gościnna
Sypialnia w stylu paryskim

Zdjęcia pochodzą z Emmanuella Simon

Projektantka: Emmanuella Simon
Fotograf: Damien de Medeiros

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

  • Monika Jag.

    Myślę o takiej kanapie właśnie takiej zakrzywionej, ale boję się że nie będzie wygodnie. Mam co prawda dwa fotele bardzo wygodne, ale jednak kanapa powinna być komfortowa.

    14 marca 2022
    reply
  • anu

    Dzieki Tobie poznałam ta projektantke i też uważam, że jest bardzo zdolna:)

    18 marca 2022
    reply
  • Wioletta

    ta sypialnia jest taka kojąca. chciałoby się tam wypoczywać. Dziękuję Ci za inspirację 😉

    2 kwietnia 2022
    reply
  • www.yasminsmell.pl

    Mimo, że to wnętrze, w którym ciężko byłoby mi żyć na co dzień, bo to nie do końca moja bajka, to na spędzenie weekendu w takim otoczeniu – ojjj bajka! robi mocne wrażenie

    19 maja 2022
    reply
  • Sylwiaaa

    Trochę jak w galerii sztuki, ale pięknie!

    30 maja 2022
    reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X