Wyszukiwarka

  /  Designerskie meble   /  Oryginalne, designerskie lampy sufitowe – moje top 10
Designerskie lampy sufitowe

Oryginalne, designerskie lampy sufitowe – moje top 10

Mam słabość do wielu elementów wyposażenia wnętrz, ale oświetlenie jest niemal na szczycie mojej listy „zainteresowań” (tuż za szklanymi ścianami i huśtawkami pokojowymi). Myślę, że śmiało mogę napisać, że na punkcie wiszących lamp mam niemałego fisia. Szczególnie upodobałam sobie egzemplarze lekko dziwaczne, osobliwe, które balansują na granicy sztuki i designu użytkowego. Niestety, ich wyjątkowa uroda i unikalność wynikająca z ręcznego wytwórstwa, ma z reguły odzwierciedlenie w cenie. Częstokroć trzeba się liczyć z kwotą rzędu kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mimo wszystko warto czasem, kosztem innych elementów wyposażenia wnętrz, postawić właśnie na taki obiekt. To on potrafi skupić na sobie uwagę i nadać przestrzeni wyjątkowego charakteru. Przy tym temacie nasuwa mi się analogia do odzieżowych „trików” – gdy parę przeciętnych jeansów uzupełnimy o oryginalny, skórzany pasek, całość nagle nabiera rumieńców.

Z uwagi na wcześniej wspomnianą słabość do oświetlenia, musiał powstać mój osobisty ranking oryginalnych, designerskich lamp wiszących. A nóż coś Was zainspiruje! Co znalazło się na tej liście?

Lampa sufitowa a’la duża bańka mydlana

„The Big Buble” od Studio Alex de Witte

Odkąd po raz pierwszy trafiłam na tę gigantyczną, szklaną bańkę zaprojektowaną przez Alexa de Witte, wiedziałam, że kiedyś musi zawisnąć u mnie. Uwielbiam płynące, niesymetryczne kształty, a ten projekt jest tego ucieleśnieniem. W końcu każda bańka formowana metodą dmuchania jest po prostu unikalna.

Oryginalne lampy sufitowe

Lampy Big Bubble po raz pierwszy ukazały się w 2013 roku i z biegiem czasu stały się ikoną twórczości projektanta. Po drodze powygrywały masę konkursów, m.in. na najlepszy produkt w 2013 podczas Design District w Amsterdamie, Red Dot Design Prize czy Good Design Award w Chicago Athenaeum. To nie koniec sukcesów tej designerskiej lampy wiszącej. Big Bubble jest wystawiany w muzeach na całym świecie, więc ewidentnie nie tylko ja patrzę na ten projekt jak na „małe” dzieło sztuki.

A gdzie powstają te cudeńka? Pomimo że Alex (projektant oraz założyciel firmy) jest holendrem i jego studio znajduje się w ‘s-Hertogenbosch, to wszystkie obiekty jego autorstwa wykonywane są w Republice Czeskiej. Główny zainteresowany regularnie kursuje jednak między dwoma państwami i osobiście dogląda zaprojektowane przez siebie obiekty.

Ceny pojedynczego, małego egzemplarza rozpoczynają się od około tysiąca euro. Za duże i bardzo duże lampy sufitowe zapłacimy już 2,5 tyś. euro.

Lampa wisząca z papieru

„Akari E” projektu Isamu Noguchi

Lampa Noguchi akari e

Po raz pierwszy z projektami tego amerykańsko-japońskiego artysty z ubiegłego wieku spotkałam się oglądając eklektyczny, francuski apartament właścicieli Maison Hand. To właśnie w mieszkaniu należącym do tej dwójki designerów trafiłam na model Akari E i Akari BB3-33S. Od razu zakochałam się w obu egzemplarzach. Jednego z nich nie mogło więc zabraknąć w moim rankingu.

Wisząca lampa Akari E zaprojektowana została w 1951 roku i uważana jest za absolutną ikonę designu lat 50. XX wieku. Pochodzi z kolekcji Akari Light Sculptures, czyli serii ponad 100 modeli lamp autorstwa Isamu Noguchi. Każdy egzemplarz wykonywany jest ręcznie, z papieru Shoji uformowanego na metalowej ramie, stanowiąc tym samym połączenie japońskiego rzemiosła z modernistyczną formą.

Aktualnym producentem jest marka Vitra, która sprzedaje tylko niektóre spośród stu wspomnianych projektów. Wciąż jednak kultywuje ręczny proces produkcyjny, zgodny z metodologią Noguchi.

Cena tej designerskiej lampy to 2 149 euro.

Lampa sufitowa a’la puszysta chmura

„Mama Cloud” – projekt Frank Gehry

Lampa wisząca Mama Cloud

W tym wyjątkowym obiekcie w kształcie chmury, czuć hołd dla wyżej wspomnianego Isamo Noguchi. Faktycznie, Frank Gehry zachwycił się rzeźbiarskimi formami i materiałami wykorzystanymi w projektach tego amerykańsko-japońskiego twórcy. Frank przeniósł swoją fascynację papierem na delikatny, lekki klosz, w którego środku znajduje się niewidoczne źródło światła. Niezliczone fałdy, wybrzuszenia i wgnieceniami, od razu budzą skojarzenia z miękką, puszystą chmurą.

Światło zawsze było jednym z głównych zainteresować amerykańskiego architekta Franka O. Gehry’ego, zdobywcy nagrody Pritzker i jednego z najwybitniejszych współczesnych projektantów. Od końca lat 60. XX w. Gehry konsekwentnie tworzy innowacyjne koncepcje oświetleniowe i projektuje lekkie obiekty, między innymi dla marki Belux.

Z uwagi na wspomniane właściwości, lampa chmurka może kojarzyć się z obiektem idealnym do pokoi dziecięcych. Prawda jest jednak taka, że z chęcią powiesiłabym ten egzemplarz we własnej sypialni. Rozważyłabym nawet miejsce tuż nad jadalnianym stołem.

Lampa wisząca z siatki drucianej w kształcie chmury

„LED Cloud Chandelier” od Astele

Designerska lampa z siatki drucianej

Mówiłam, że mam słabość do „pływających”, nawiązujących do natury kształtów. Ta oryginalna lampa wisząca jest tego żywym dowodem. „LED Cloud Chandelier” to kolejna chmurka, tym razem jednak wykonana ze stali nierdzewnej utkanej w drucianą siatkę. Całość uzupełniona jest o setki małych światełek LED.

Oryginalne lampy chmury z drutu

Ten obiekt, podobnie jak poprzedni egzemplarz, na stronie producenta jest „bezcenny”. Znalazłam jednak podobną lampę, która oscyluje w granicach 10 000 zł.

Lampa sufitowa z wieloma wisiorkami

“21.14” od Bocci

Lampa 21.14 Bocci

Ta designerska lampa wisząca autorstwa izraelskiego projektanta Omera Arbel pochodzi z kolekcji „21” marki Bocci. Klosze z tej serii wykonane są z cienkich arkuszy porcelany, które nakładane są na piaskowane szkło borokrzemowe. Ten niezwykły sposób łączenia materiałów sprawia, że każdy z elementów przybiera niepowtarzalny, organiczny kształt (dla mnie zbliżony nieco do dzwoneczków).

Lampa dzwoneczki porcelanowe wiszące
Designerka lampa wisząca Bocci

Ten konkretny model, który obrałam na cel (21.14), składa się z 14 takich wisiorków. W ofercie procenta pojawiają się jednak wersje z mniejszą oraz większą ilością elementów. Zawsze jednak jest to liczba nieparzysta.

Cena czternastki to prawie 28 000 zł.

Lampy wiszące z połączenia szkła i tkaniny

Kolekcja 73 Semi-right od Bocci

Designerska lampa wisząca Bocci 73

To druga kolekcja lamp projektu Omera Arbel stworzona dla marki Bocci, która znalazła się na mojej liście (naprawdę uwielbiam realizacje tego gościa, dlatego nie mogło być inaczej). Jednak w odróżnieniu od wcześniej wspomnianej serii, oświetlenie z oznaczeniem „73” wykonane jest z zupełnie innych tworzyw, przy wykorzystaniu innych metod obróbki materiałów. Klosze lamp powstają poprzez połączenie dmuchanego, ciekłego szkła z tkaniną ceramiczną. W miarę stygnięcia masy, tkanina sztywnieje, nadając kloszom ciekawą fakturę i pływający kształt.

Oryginalne lampy ze szkła i tkaniny Bocci

W tym projekcie wyjątkowy jest nie tylko design, ale i system zawieszania. Dzięki specyficznym kablom możliwe jest indywidualne rozmieszczenie kloszy i nadanie całej konstrukcji pożądanego kształtu.

Na stronie nie podano cen tej designerskiej lampy sufitowej, ale bazując na wiedzy o innych projektach marki, trzeba się pewnie liczyć z pięciocyfrowymi kwotami.

Czarna lampa wisząca w kształcie kopuły

„Gourd” od x + l

Czarna lampa wisząca kopuła

Półokrągłe, czarne klosze tej oryginalnej lampy sufitowej wykonane są z suszonych tykw. Każdy detal opracowywany jest ręcznie, więc te przedmioty, podobnie jak poprzednio wspomniane, są naprawdę unikalne.

Studio x + l odpowiedzialne za ten projekt, założone zostało przez dwójkę holenderskich przyjaciół – Xandera Vervoort i Leona van Boxtel mieszkających w Amsterdamie. Współpraca oby panów opiera się nie tylko na projektowaniu wyposażenia wnętrz, ale także na aranżowaniu przestrzeni, tworzeniu scenografii i wystaw.

Co ciekawe, nie wiedząc o istnieniu tego oświetlenia, sama stworzyłam coś podobnego. Jakiś czas temu zrobiłam półokrągły klosz z gipsu oraz papieru i wykończyłam go czarną, matową farbą. Całość umieściłam na starym statywie fotograficznym, dodałam oprawkę i przewód. Tym oto sposobem powstała mi industrialna lampa podłogowa, którą być może podzielę się kiedyś na blogu.

Cena lamp Gourd rozpoczyna się od 225 euro (30 cm klosz) i kończy na 310 euro za 45-centymetrowy model.

Mobilna lampa sufitowa z metalu i mlecznego szkła

„Mobile Chandelier 9” od Michael Anastassiades

Lampa Michael Anastassiades Mobile handelier 9

Spośród całej kolekcji Mobile Chandelier wybrałam właśnie tę designerską lampę, ponieważ to ona opiera się na moich ukochanych łukach. Poza tym, po prostu ma rozmach! Dmuchane tradycyjną metodą klosze z mlecznego szła oraz czarne, gięte pręty z patynowanego mosiądzu wyglądają naprawdę okazale. Ponadto to cacko można układać w różnych konfiguracjach, tworząc swoją własną, unikalną formę.

Żyrandol Mobile Chandelier 9

Ten konkretny egzemplarz z 2015 roku zaprojektowany został przez londyńską firmę Michael Anastassiades. Zarówno model 9, jak i pozostałe propozycje tej marki, tworzone są w rozmaitych warsztatach rodzinnych zlokalizowanych na całym świecie. Do współpracy wybierane są jedynie te placówki, które korzystają z tradycyjnych metod obrabiania materiałów. Michaelowi zależało bowiem, aby każdy produkt miał swój indywidualny, nieco rzemieślniczy charakter.

Koszt modelu Mobile Chandelier 9, to uwaga uwaga, około 17 tyś. dolarów.

Młotkowana, mosiężna lampa wisząca

“Brass 96” od Gervasoni

Lampa wisząca Brass 96

Na tę designerską, wiszącą lampę zaprojektowaną przez Paolę Navone po raz pierwszy trafiłam podczas Mediolańskich Targów Wnętrz (chyba w 2017 roku). Dosłownie nie mogłam się od niej odkleić. Sterczałam w jednej z alejek z zadartą do góry głową dobre kilka minut, nie zważając na obijające się o mnie tłumy.

Mosiężna złota lampa kapelusz

Ten mosiężny, młotkowany „kapelutek” z kolekcji Brass marki Gervasoni do dziś jest w moim sercu. Zderzenie minimalistycznych linii, rzemieślniczego charakteru i wyrafinowanej formy dało naprawdę unikalny efekt. Mniam!

Cena tego modelu, to około 3500 zł.

Lampa sufitowa ze sterownikiem natężenia światła

„Etirement” od Studio Rémi Bouhaniche

Lampa ze sterownikiem natężenia światła

Ten ciekawy twór autorstwa Rémiego Bouhaniche, mi osobiście przypominający nieco parasolkę, zbudowany jest ze szkieletu i tkaninowej membrany. Jego wyjątkowość opiera się przede wszystkim na sposobie sterowania światłem. Za pomocą pręcika (kierując go ku górze lub ciągnąc w dół), odkształcamy membranę, a tym samym zmniejszamy lub zwiększamy natężenie światła. Naprawdę fajny patent, który z chęcią zaadoptowałabym we własnej sypialni.

Oryginalna lampa wisząca Etirement Remi Bouhaniche

Ceny tej oryginalnej lampy sufitowej niestety nie udało mi się odnaleźć.

Mam nadzieję, że odnaleźliście tu pozycję, która sprawdzi się w Waszym wnętrzu. Jeżeli nie, to może chociaż kształt, forma czy materiał jednej z tych designerskich lamp sufitowych zainspiruje Was do stworzenia swojego dzieła sztuki? Oby!

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

  • Magdalena

    ta bańka pierwsza jest niesamowita, bo taka “nieforemna” i widać, że każda jest inna. Ale te lampy od bocci są najpiękniejsze!

    16 marca 2022
    reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X