Wyszukiwarka

  /  Porady   /  Jak dobrać stolik kawowy – do kanapy, mebli, salonu (estetyczne wskazówki)
Jak dobrać stolik kawowy

Jak dobrać stolik kawowy – do kanapy, mebli, salonu (estetyczne wskazówki)

Jakiś czas temu intensywnie poszukiwałam do nas dwóch komplementarnych stolików kawowych. Polowanie chwilę trwało, więc wierzcie mi, zdaję sobie sprawę, że można się tematem zmęczyć i sfrustrować. Warto się jednak odrobinę zaangażować, bo w innym wypadku możemy skończyć z czymś ładnym, ale totalnie niepraktycznym – lub odwrotnie – funkcjonalnym, ale niekoniecznie cieszącym oko.

Ja na ten przykład po wcześniejszych doświadczeniach wiedziałam już, że „kwadracikom” mówię stanowcze nie. Należę raczej do tych potykających się o własne nogi, nie dziwi więc fakt, że przez kanty stołu regularnie nabijałam sobie guzy. Nauczyłam się również, że jeden egzemplarz to dla nas stanowczo za mało. Nie wiem jak u Was, ale w naszym mieszkaniu stoliki regularnie krążą po salonie, wciąż zmieniając nie tylko swoje położenie, ale i przeznaczenie. Jeden z nich (ten węższy, ale i wyższy) robi np. za „pomocnik” przysunięty do fotela, na którym stawiam stertę gazet i kakao. W tym samym czasie drugi egzemplarz służy Michałowi jako podnóżek lub „śniadaniownik” stojący koło narożnika. Jak widać, gdyby nie dwa modele, musielibyśmy regularnie „walczyć” o władzę, a kto ma na to czas i chęci.

W związku z powyższym, dla mnie pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem stolika/stolików kawowych, jest to, jak spędzamy czas w salonie – i na co dzień, i od święta. Kiedy temat mamy już opracowany i wiemy, czy te elementy wyposażenia powinny występować w pojedynkę, czy stadnie, być lekkie (mobilne), czy ciężkie (stabilne), wtedy dopiero zapoznajemy się z informacjami, jak dobrać wysokość, długość i szerokość stolika do kanapy i innych mebli wypoczynkowych (o czym wspominam w artykule Wymiary stolika kawowego – jak je dobrać). Na sam koniec przechodzimy do pytań dotyczących estetyki:

  • Jak dobrać stolik do salonu, aby całość była nie tylko funkcjonalna, ale i proporcjonalna oraz atrakcyjna wizualnie?
  • Czym kierować się podczas wyboru stolika, tzn. jaki punkt odniesienia wybrać – kanapę, wykończenie mebli czy styl wnętrza?
  • Jaki stolik kawowy do ciemnych, jasnych czy drewnianych mebli będzie w mojej ocenie strzałem w dziesiątkę?

Koniec gderolenia, czas na konkrety.

Jak dobrać stolik do salonu

Każdy z nas w przestrzeni dziennej funkcjonuje w nieco inny sposób. Każdy z nas dysponuje również innym metrażem czy liczbą pomieszczeń. Przecież fakt, czy mamy duży salon w 5-pokojowym mieszkaniu czy kawalerkę, (w której miejsce wypoczynku, jadalnia, sypialnia i „pracownia” to jedno i to samo pomieszczenie), po prostu musi wpływać na rozmiar, wagę i liczbę stolików.

Mały salon i/lub pokój wielofunkcyjny a stolik kawowy

Na jaki stolik kawowy do salonu się zdecydować, gdy pokój dzienny jest niewielki lub gdy pełni kilka funkcji jednocześnie (np. w nocy zamienia się w sypialnię lub podczas posiłków w jadalnię)? Zdecydowanie rekomendowałabym wybór 2 lekkich, niewielkich stolików kawowych, (jednego równego, a drugiego nieco wyższego od kanapy – np. 40 i 45 cm). Niedużej wagi egzemplarze o wspomnianych wysokościach pozwolą na ich swobodne przysunięcie do siebie i komfortowe spożywanie posiłków. Bez problemu przemieścimy je w obrębie pomieszczenia również wtedy, gdy będziemy musieli rozłożyć sofę do spania. Z uwagi na konieczność ich częstego przestawiania, mocno zalecam modele o obłych kształtach. W odróżnieniu od „kanciakow” uchronią nas przed bolesnym uderzeniem w kant stołu, gdy po raz kolejny zmienimy ich lokalizację.

Dwa okrągłe stoliki w salonie

P.S. Nawet jeżeli lubimy wizyty gości, wieczorki z grami planszowymi lub układanie puzzli, w niewielkim, wielofunkcyjnym salonie mimo wszystko nie zdecydowałabym się na jeden duży i solidny stolik. Wierzcie mi, taki egzemplarz będzie nastręczał wiele funkcjonalnych trudności. Nasz kręgosłup po pewnym czasie również wyrazi swoje niezadowolenie (wiem z autopsji). Rozwiązaniem będzie natomiast upchnięcie za szafą dodatkowego lekkiego i rozkładanego stolika, który ułatwi nam życie w wyżej wymienionych sytuacjach.

Stoliki kawowe do jasnego salonu

Duży, niezależny salon a stolik kawowy

Gdy z kolei pokój dzienny ma pokaźny metraż i/lub jest niezależną strefą w naszym mieszkaniu/domu (tzn. nie pełni jednocześnie funkcji sypialni), wtedy zdecydowanie postawiłabym na solidny egzemplarz/2 egzemplarze – stabilne, duże oraz niskie lub średniej wysokości (od 30 – 40 cm). Wysokość powinna być uzależniona od wymiarów kanapy oraz od tego, w jaki sposób korzystamy ze stolików. Jeżeli mają pełnić funkcję podnóżka oraz miejsca na kawę, gazety i piloty, postawiłabym na dwie okrągłe sztuki – jedną równą, drugą nieznacznie niższą od kanapy (np. 40 i 38 cm).

Ciężkie okrągłe stoliki kawowe w salonie

Gdy natomiast salon często zamieniać się będzie w miejsce rodzinnych, planszówkowych spotkań, w których dzieciaki zasiadać będą na dywanie lub pufach, wtedy rekomendowałabym jeden niski (35 cm), prostokątny egzemplarz – najlepiej z miejscem do przechowywania pod blatem.

Prostokątny stolik kawowy do salonu
Dodatkowo pomyślałbym o stoliku pomocniczym (40-56 cm) ustawionym tuż obok fotela lub huśtawki pokojowej, aby powstał niezależny, funkcjonalny kącik relaksu.

Jak dobrać stolik do kanapy

Masz wątpliwości, jaki stolik kawowy wybrać w zależności od rozmiaru umeblowania (np. sofy), albo nie wiesz, co powinno być wizualnym punktem odniesienia dla stolika – kanapa, fotel, komoda, a może regał? W swojej decyzji z pewnością warto uwzględnić każdy ze wspomnianych elementów, ale największe znaczenie będzie miało wyposażenie ustawione  w najbliższym sąsiedztwie stolika kawowego – meble wypoczynkowe (sofy/narożniki, fotele i pufy). W końcu to właśnie taki komplet będzie tworzył wybijającą się z otoczenia kompozycję i to dlatego od niego zaczniemy.

Przy tym temacie należy uwzględnić dwie kwestie – praktyczną i estetyczną. O pierwszej z nich, czyli o funkcjonalności i proporcjach, poczyniłam odrębny artykuł: Wymiary stolika kawowego – jak je dobrać do sofy (znajdziecie go w blogowej kategorii “Porady dotyczące projektowania i aranżacji wnętrz“. Tym razem zabieram się za wizualną stronę tego wyposażenia – kształt, kolor, materiał i wykończenie.

Wygląd stolików kawowych

Jak pod względem estetycznym dopasować nasz egzemplarz do wypoczynku?

  • Kształt kanapy a stolik kawowy

Jeżeli sofa ma wyoblone, miękkie kształty (np. takie jak w modelu Camaleonda od Mario Bellini), dla równowagi zestawiłabym ją ze stolikiem z ostrymi krawędziami. Sprawdzą się zarówno kwadratowe, prostokątne, jak i trójkątne modele (np. Stolik Portal od Apparatus, o którym wspominałam w artykule: „Designerskie stoliki kawowe i pomocnicze – moje top 10”). Ostatnia z propozycji to zdecydowanie mój typ.

Trójkątny stolik kawowy z marmuru

Z kolei „faliste”, awangardowe kanapy charakterystyczne dla lat 50.-60. XX wieku, które coraz częściej pojawiają się w luksusowych, paryskich aranżacjach, widziałabym w otoczeniu równie organicznych, nieoczywistych, płynących form (takich jak np. w stoliku NO.15 autorstwa J.M. Szymanskiego). W końcu jak szaleć, to szaleć!

Faliste kanapy vintage w salonie

Natomiast do modeli układających się w kształt półkola, dobrałabym stolik jajowaty, eliptyczny lub okrągły, który naturalnie wpisze się w kompozycję, zostając przez nią wizualnie pochłonięty. Taka forma usprawni również „ruch pieszych” pomiędzy sofą a blatem.

Czarny stolik kawowy w eleganckim wnętrzu

Okrągłe, jajowate i eliptyczne stoliki dobrałabym również do narożników i kanap o ostrych, wyraźnie zaznaczonych kształtach, ponieważ zapewni to wizualną harmonię – trochę takie yin i yang.

Okrągłe stoliki kawowe w salonieP.S. Wygląda na to, że obłości pasują mi do niemal do wszystkich aranżacji. Cóż za szok i niedowierzanie!

  • Styl i wykończenie kanapy a wygląd stolika

Jeżeli nie wylądowaliście na moim blogu po raz pierwszy, to wiecie, że jestem miłośniczką monochromatycznych wnętrz, w których dominuje czerń, biel i odcienie pozbawione pigmentu. Często mówię o sobie color-blind, pomimo że (w co może ciężko uwierzyć) daltonistką nie jestem. Po prostu dla mnie żywe barwy są atrakcyjne wyłącznie w przyrodzie, a w mojej garderobie czy mieszkaniu nie chcę ich widzieć (poważnie, ciężko mi na szybko odnaleźć konkretne ubranie w szafie, bo wszystko jest zupełnie czarne). Dlatego od razu kulturalnie uprzedzam, że w moich propozycjach znajdziecie głównie zdesaturowane zestawienia.

Wszelakie mięsiste tkaniny obiciowe z wyraźną fakturą w kolorze szarości, szałwiowej zieloni, pistacji, przygaszonego błękitu czy złamanej bieli (od odcienia szampańskiego, aż po beż) nieodzownie kojarzą się ze stylem skandynawskim oraz jego bardziej dojrzałą i wyrafinowaną odmianą – new nordic. Do sof wykończonych takimi „przytulnymi” materiałami pasować będą stoliki wykonane z zimnych w odbiorze materiałów. Mowa np. o lekkich, metalowych egzemplarzach ze szklanym blatem. Do jasnej, skandynawskiej sofy pasować będą także modele z surowego lub opalanego na czarno drewna. Do ciemniejszych, wysublimowanych wersji obicia proponowałabym natomiast prostą, ale ciężką bryłę w jasnym odcieniu np. kości słoniowej.

Stolik kawowy w salonie w stylu new nordicZ kolei w mieszkaniu zaaranżowanym na styl rustykalny czy modern rustic, w którym wykorzystano lnianą kanapę w bieli, dla kontrastu dobrałabym okrągły stolik kawowy z kamienia lub gipsu akrylowego w grafitowym odcieniu. W zestawie z białą sofą widziałabym również prostokątny stolik z jasnego, surowego drewna w odcieniach taupe. Jeżeli kojarzycie projekty Leanne Ford z HGTV, to z pewnością wiecie, o czym mówię.

Stolik do rustykalnego salonu

Bez dwóch zdań do takich aranżacji pasować będą również ręcznie robione, ceramiczne stoliki kawowe – zarówno te wykończone czarnym, jak i białym szkliwem. Ważne, aby ich kształt nie był idealny, a faktura wymuskana.

Ceramiczne stoliki kawoweZ kolei w wysublimowanych, paryskich wnętrzach, do pikowanych welurowych lub wełnianych kanap w białym, beżowym czy jasnoszarym odcieniu, polecałabym marmurowy monoblok w odcieniach szarości/ beżów. Do takich sof pasować będzie także czarny, oryginalne stolik z solidną podstawą.

Oryginalne okrągłe stoliki kawowe czarne

Paryskie przestrzenie naprawdę lubią odrobinę szaleństwa i polotu, dlatego nie bójmy się sięgać po odważne formy, takie jak te powyżej, lub te stojące we francuskim apartamencie założycieli Maison Hand. Czarny stolik o nieregularnym kształcie i satynowym wykończeniu połączony z egzemplarzem o ażurowej podstawie i szklanym blacie, pięknie komponuje się z jasną, pikowaną sofą. Taki oryginalny zestaw pasowałby również do tak modnych ostatnio wełnianych/lniano-wełnianych/bawełniano-wełnianych tapicerek o pętelkowej okrywie.

Czarne stoliki kawowe w salonieDo skórzanej, brązowej sofy dobrałabym natomiast betonowy stolik. Takie połączenie nieodzownie kojarzy mi się ze stylem industrialnym. We wnętrzach z nutą przemysłowego charakteru bardzo dobrze odnajdują się również czworokątne stoliki kawowe o czarnych, stalowych nogach i solidnych drewnianych blatach. Camelowa, skórzana kanapa może pojawić się również w skandynawskich czy vintygowych klimatach, dlatego spokojnie można do niej dobrać lekki, drewniany stoik na zwężających się ku dołowi nóżkach.

Skórzane kanapy z drewnianym stolikiem kawowym

Jak dobrać stolik kawowy do mebli

Wydawałoby się, że dobranie stolika do sofy zamyka nam temat, ale niestety, nie jest tak kolorowo. W końcu w salonie z reguły stoi nieco więcej mebli, niż te wypoczynkowe, więc podczas zakupów nie możemy udać, że ich tam po prostu nie ma. Jak w takim razie dobrać stolik do koloru i wykończenia komody/szafy/regałów?

  • Jaki stolik kawowy do drewnianych mebli

Ponieważ drewno jest przytulnym, niezwykle ciepłym w odbiorze materiałem, dla równowagi zestawiłabym go z jego estetycznym przeciwieństwem – stolikiem ze szkła, marmuru, ceramiki, betonu lub gipsu akrylowego. Uważam bowiem, że w dobrym projekcie faktury, materiały i wykończenia powinny się wzajemnie uzupełniać, a nie powtarzać i zlewać w jednorodną papkę. Jeżeli więc w Twoim salonie władzę przejęły drewniane meble i drewniane podłogi, przełamałabym je czymś chłodnym w odbiorze. Uwierz mi na słowo, taki surowy egzemplarz nie sprawi nagle, że pomieszczenie stanie się krainą lodu. Co więcej, taki stolik dodatkowo podkreśli charakter drewnianych powierzchni, bo w końcu kontrast jest najlepszym sposobem na uwypuklenie elementów, na których naprawdę nam zależy.

Marmurowe stoliki kawowe

 

Przy temacie dobierania stolika do drewnianych mebli znaczenie ma jednak nie tylko surowiec, z jakiego wykonane zostało wyposażenie, ale również jego kolorystyka. Przy komponowaniu stolika z drewnianymi komodami, szafami i regałami zwróćmy uwagę na niuanse – odcienie, tony oraz temperaturę barw. Tutaj, w odróżnieniu od faktur, rekomendowałabym wspólny kierunek – tę samą temperaturę. Gdy w drewnie dominują żółte, czerwone lub pomarańczowe pigmenty (ciepłe tony), dobierzmy do mebli stolik w ciepłych odcieniach bieli, beżu czy szarości.
Gdy natomiast mamy do czynienia z chłodnymi odcieniami drewna, czyli takimi, w których wybijają się niebieskie, zielone czy fioletowe tony, wybierzmy stolik, który również cechuje się zimną kolorystyką (odcień truflowy, porcelanowy czy stalowoszary).

Surowe stoliki kawowe

  • Jaki stolik kawowy do białych mebli

Jeżeli kochasz pomieszczenia od stóp do głów wypełnione bielą (taki wnętrzarski total look)  i dodatkowo Twój wybór padł na meble na wysoki połysk, rozważyłabym stolik z jasnego gatunku drewna lub egzemplarz z bielonego dębu. Z kolei do drewnianych mebli pokrytych białą, matową farbą dobrałabym np. marmurowy stolik o kremowo-szarym nitkowaniu lub model ze szklanym blatem. Tutaj znów nawiązuję do ciągłego lawirowania pomiędzy szorstkim a gładkim, matowym a połyskliwym, miękkim i twardym. Zróżnicowanie faktur i wykończeń jest szczególnie ważne właśnie przy ujednoliconej/mało urozmaiconej kolorystyce. Dzięki takiej metodzie, pomimo monochromatycznej palety barw, wnętrze będzie ciekawe wizualnie.

Szklane stoliki kawowe

A teraz na tapet weźmy stonowane, ale nie całobiałe przestrzenie (tak, wiem, aż chciałoby się mnie zganić i powiedzieć „na tapetę!”. Wyobraźcie sobie jednak, że ostatnio zostałam w tym temacie dokształcona i okazało się, że „tapet” to stół, przy którym toczyły się obrady i to od niego wzięło się to powiedzenie. Oj Ci masz, człowiek się uczy całe życie). Wracając jednak do tematu. Częstym i sprawdzonym sposobem aranżacyjnym z wykorzystaniem białych mebli, jest ich „ocieplanie” drewnianymi akcentami. Dlatego do jasnych mebli bardzo pasuje również stolik w naturalnym, ciepłym odcieniu drewna. Aby zachować spójność aranżacyjną, takie elementy powtórzyłabym w dodatkach i akcesoriach – np. na drewnianym taborecie, tacy pod świeczki, ramach obrazów czy półce ściennej.

Drewniany stolik kawowy do białych mebliJeżeli z kolei lubimy kontrasty, do białych mebli dobrałabym czarny, matowy stolik z drewna, jesmonitu lub ceramiki (w przypadku wyposażenia na wysoki połysk) lub czarny stalowy (w przypadku mebli matowych).

Czarny stolik kawowy do salonu w stylu francuskimNo i na koniec moje ulubione rozwiązanie, czyli połączenie białych mebli z surowym drewnem i czarnymi akcentami. W takiej aranżacji widziałabym szklany stolik kawowy na czarnych, stalowych nogach, a tuż przy fotelu postawiłabym drewniany stolik pomocniczy w stylu etnicznym.

Biało-czarny salon stoliki kawowe

(projekty Maison Hand; Romain Ricard ©)

  • Jaki stolik kawowy do ciemnych mebli

Ciemne, jednolite zabudowy i meble wypoczynkowe przełamałabym drewnianym stolikiem w miodowym kolorze. Do grafitu, czerni i ciemnych niebieskości pasują również wszelakie pufy w roli stolików, występujące w odcieniu żółci lub złota.

Złoty stolik kawowy puf w granatowym salonie

(Nowojorskie mieszkanie w kamienicy w stylu paryskim i vintage należące do Atheny Calderone).

Do mieszkań z czarnymi meblami rozważyłabym także marmurowe stoliki kawowe, ponieważ wyraźnie rozjaśnią przestrzeń.

Jeżeli natomiast toniemy w bieli, a tylko meble są w ciemnym kolorze, wtedy bez obaw możemy sięgnąć po równie ciemny stolik kawowy, który będzie w zbliżonej do wyposażenia kolorystyce.

Czarne stoliki kawowe i czarna kanapa

(Biało-czarny dom z etnicznymi dodatkami z Homes to love)

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

  • Daria

    Dziękuję CI za ten artykuł! Miałam wybrać drewniany stolik kawowy, ale przekonałaś mnie, że lepszy będzie inny materiał, żeby nie powtarzać mebli. Myślę o szkle i stali.
    Pozdrawiam!

    5 czerwca 2021
    reply
  • madej-handmade

    Co do stolików kawowych to mnostwo Przydatnych informacji i 100% racji. Bardzo ciekawy wpis na bloga. Mi osobiście bardzo podobają się wnętrza loftowe i rowniez takie stoliki. Ten klimat i naturalne drewno to coś pięknego.

    11 sierpnia 2021
    reply
  • Kara

    mi się marzy szklany stolik kawowy ale boję się o dzieci. myślisz, że mam słuszne obawy?

    21 sierpnia 2021
    reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X